ChatGPT چیست ؟

از زمان راه‌اندازی آن در نوامبر سال گذشته، ChatGPT به یک موفقیت بزرگ تبدیل شده‌است. این برنامه هوش‌مصنوعی که اساساً یک ربات گفتگوی پیشرفته است، می‌تواند به بزرگترین و کوچک‌ترین سؤالات زندگی پاسخ دهد، مقالات دانشگاهی، داستان‌های تخیلی، هایکو و حتی نامه‌های درخواست شغلی بنویسد. این توانایی را با استفاده از مقادیر حیرت‌آور متن در اینترنت و با راهنمایی‌های دقیق متخصصان انسانی بدست آورده‌است.

شما هم مانند میلیون‌ها نفر در ماه اخیر، سوالی از ChatGPT بپرسید و مطمئن باشید که نهایت تلاشش را می‌کند تا به سوال شما پاسخ دهد، مگر اینکه نتواند. پاسخ‌ها با اطمینان و روان نوشته می‌شوند، حتی اگر گاهی به طرز چشم‌گیری اشتباه باشند!

این برنامه، جدیدترین فناوری است که توسط OpenAl (یک آزمایشگاه تحقیقاتی در کالیفرنیا)، براساس هوش‌مصنوعی قبلی به‌نام GPT-3 پدیدار شده‌است.

چت GPT نوعی مدل زبانی بزرگ یا LLM است که از صدها میلیارد کلمه در قالب کتاب، گفتگو و مقالات وب تغذیه می‌کند و بر اساس احتمال آماری، با کلمات، جملاتی می‌سازد که به متنی که از قبل نوشته‌شده‌است، شباهت دارد. این کمی شبیه به کیبورد خودکار تلفن‌همراه است، اما خیلی پیشرفته‌تر! که علاوه‌بر تک‌کلمه، قابلیت پاسخ کامل را دارد. گام مهم و روبه‌جلو با ChatGPT در آموزش اضافی آن نهفته است. مربیان هوش مصنوعی، با ارائه‌ی تعداد زیادی سوال و پاسخ، هوش مصنوعی انسانی را به خوبی در مدل زبانی اولیه تنظیم کردند و سپس موارد دیگر را در آن مجموعه گنجاندند. در مرحله‌ی بعد، از این مدل خواسته شد تا به هر سوال، چندین پاسخ متفاوت دهد و سپس آن‌ها از بهترین به بدترین رتبه‌بندی کردند.

تنظیم این چت‌بات توسط انسان، به این معناست که ChatGPT، در پیدا کردن پاسخ درست، جمع‌آوری اطلاعات مناسب و قاب‌بندی پاسخ به شیوه‌ی طبیعی، بسیار تاثیرگذار است.

به گفته‌ی ایلان ماسک، نتیجه بسیار خوب است و اینکه بسیاری از کاربران مثل دانشجویان کالج، آن را مثل یک فرشته‌ی نجات برای تکالیف عقب‌افتاده‌شان می‌بینند و از آن استفاده می‌کنند، این گفته را تایید می‌کند. همچنین خراب کردن این ربات، نسبت‌به ربات‌های قبلی، سخت‌تر است.

برخلاف چت‌بات‌های قبلی، چت GPT قادر به امتناع از پاسخ دادن به سوال‌های نامناسب و سوال‌هایی که برای آن‌ها آموزش ندیده‌ است، می‌باشد. به‌عنوان مثال، چت GPT، هیچ‌چیزی از جهان پس از سال 2021، نمی‌داند زیرا داده‌های آن به‌روز نشده‌است. محدودیت‌های اساسی‌تر دیگری نیز وجود دارند. چت جی پی تی، هیچ کنترلی برروی حقیقت ندارد، بنابراین حتی زمانی که پاسخ‌ها روان و قابل‌قبول هستند، هیچ تضمینی برای درست‌بودن اطلاعات وجود ندارد.

پروفسور مایکل وولدریج، مدیر تحقیقات بنیادی هوش مصنوعی در موسسه آلن تورینگ لندن، می‌گوید: «اگر من یک پیام متنی برای همسرم بنویسم که به این شکل شروع شود: «من خواهم بود…»، ممکن است کلماتی که به من پیشنهاد می‌کند، (میخانه) یا (دیر) باشد، زیرا تمام پیام‌هایی که برای همسرم فرستادم را بررسی می‌کند و حدس می‌زند که احتمالا این‌ها نزدیک‌ترین چیزی‌ است به او خواهم گفت. ChatGPT دقیقاً همین کار را در مقیاس وسیع انجام می‌دهد. “اینها اولین سیستم هایی هستند که من واقعاً می توانم در مورد آنها هیجان زده شوم. مطالعه‌ی آن حجم از متنی که به سیستم، آموزش داده شده‌است، چیزی معادل 1000 سال زندگی نیاز دارد که دانش بسیار زیادی درمورد جهان است. ”

همانطور که OpenAl ذکر می‌کند: چت GPT گاهی پاسخ‌های قابل‌قبول اما نادرست و بی‌معنی می‌نویسد و گاهی اوقات به فرمان‌های مضر، پاسخ می‌دهد یا رفتارهای متعصبانه و مغرضانه، از خود نشان می‌دهد. این چت‌بات همچنین می‌تواند پاسخ‌های طولانی و خسته‌کننده بدهد، مشکلی که توسعه‌دهندگان، آن را برای مربیان به‌جا گذاشته‌اند «ترجیح پاسخ‌های طولانی‌ جهت جامع‌ به‌نظر رسیدن».

وولدریج می‌گوید: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ChatGPT، این است که با اعتماد‌به‌نفس خیلی بالا، اشتباه می‌کند. این ربات، درست را از نادرست تشخیص نمی‌دهد و از دنیا خبر ندارد، پس باید صحت پاسخ‌های آن را چک کنید و مطلقا به آن اعتماد نکنید. ما به رویای هالیوودی هوش مصنوعی نزدیک نیستیم. چت جی پی تی نمی‌تواند بند یک جفت کفش را ببندد یا دوچرخه‌سواری کند. اگر از آن دستور تهیه املت را بخواهید، احتمالاً کارش را به خوبی انجام خواهد داد، اما این بدان معنا نیست که می‌داند املت چیست. این چت‌بات، هنوز کامل نشده‌ و درحال طی کردن مراحل پشرفت است، با این حال بسیار متحول‌کننده و شگفت‌آور است.

 

منبع خبر: The Guardian